archives

Staatssecretaris Timmermans in Turkije: er is verschil tussen integratie en assimilatie

Nederland / Turkije, januari 2010

Staatssecretaris voor Europese Zaken, Frans Timmermans, heeft in Ankara bij een ronde tafel ontmoeting met de pers gezegd dat er een verschil is tussen integratie en assimilatie door immigranten: ‘je kunt mensen vragen om hun houding te veranderen ten opzichte van sociale verplichtingen, maar je kunt ze niet vragen te veranderen wie ze zijn’.
Timmermans had besprekingen met diverse Turkse ministers,  onder meer over de viering van 400 jaar betrekkingen tussen Nederland en Turkije in2012. Over een eventuele Turkse toetreding tot de Europese Unie zei Timmermans: ‘mijn regering is de toetreding zeer toegedaan en voelt zich daar ook verantwoordelijk voor. De toetreding zou een bewijs zijn van Europa’s diversiteit op gebied van religie en ras’.
Op vragen over het verschil in opvatting tussen de Nederlandse regering en oppositie zei Timmermans: ‘het is duidelijk dat er moeilijkheden zijn. Maar tegelijkertijd is de committent heel sterk en dat vind ik heel bemoedigend’.

Hurriyet, 27 januari 2009

Noord-Afrikanen pesten HBO-school de buurt uit

België, januari 2010

Het Institut Supérieur Industriel de Bruxelles (Isib) in Anderlecht heeft haar lessen naar de campus in de Koningsstraat in Brussel verhuisd. In Anderlecht was de onveiligheid te groot.
De studenten worden lastiggevallen door straatcriminelen. Ze worden klemgezet, afgeperst en bestolen. De jonge criminelen zetten hen bij het Zuidstation of metrostation Clemenceau geregeregeld een mes op de keel, met soms steekwonden als gevolg. Dat heet 'racketeering'. Ze maken de studenten gsm's, iPods en geld afhandig. Het begon met één dader, dat werden er drie, de laatste keer werden er acht tot tien geteld, meestal jonge Noord- of Centraal-Afrikanen, sommigen geen zestien jaar oud.
Maandag werden drie verdachten opgepakt, onder wie twee minderjarigen, allen uit Anderlecht. Bij de minderjarigen werd een mes aangetroffen.
De criminelen richten zich overwegend op de jongere studenten. Isib-directeur Debast: ’misdaadbendes creëren in Anderlecht een klimaat van angst om pottenkijkers weg te houden van hun lucratieve, illegale bezigheden.'

De Standaard, 28 januari 2010

Imam valt vrouw lastig omdat ze geen hoofddoek draagt

Spanje, januari 2010

Een Marokkaanse imam in het dorp Cunit in noord-oost Spanje zou een eveneens Marokkaanse dorpsgenote hebben lastiggevallen en geprobeerd hebben haar te laten ontslaan bij de gemeente waar zij werkte. Hij was het niet eens met het feit dat de vrouw een baan had, zich westers kleedde, geen hoofddoek droeg, in een auto reed en omging met niet-moslims. Ook viel hij met een aantal van zijn getrouwen haar man en kinderen lastig. Hij dreigde om hen het dorp uit te zetten. 
Volgens de Spaanse krant El Pais ontkent de imam en zegt hij dat de vrouw het verhaal heeft verzonnen. De vrouw zou gewoon niet geschikt zijn voor haar werk.
De imam, zijn vrouw en dochter zijn aangeklaagd, net als de voorzitter van de Islamitische Vereniging in Cunit.
Er wonen 725.000 Marokkanen in Spanje.

Trouw, 28 januari 2010
Santa Cruz Sentinel, 28 januari 2010

Tolerante, interreligieuze imam bedreigd door moslims

Frankrijk, januari 2010

Imam Hassen Chalghoumi uit de Parijse voorstad Drancy werd deze week door ongeveer 80 orthodoxe molims in zijn moskee belaagd. De invallers dreigden hem te doden, onder het uitroepen van ‘Allah Akbar’.
Steen des aanstoots was Chalghoumi’s steun aan de boerka-ban. ‘Hoe kunnen vrouwen met een bedekt gezicht meedoen aan de Franse maatschappij?’ zo vroeg Chalghoumi zich af. En:’als vrouwen beslist een boerka willen dragen, kunnen ze misschien beter naar een land gaan als Saoedi-Arabië’.
In 2006 had Chalghoumi zich opgeworpen als initiator van interreligieuze ontmoetingen tussen joden en moslims. Dat leverde hem toen ook al bedreigingen op en sinds die tijd wordt hij ‘Joden-imam’ genoemd. Chalghoumi stelt dat hij in levensgevaar verkeert en dat er een fatwa boven zijn hoofd hangt.
Voorzitter Fouad Alaoui van de grootste Franse moslimorganisatie UOIF, steunt Chalghoumi op geen enkele wijze, integendeel: ‘We hebben hem al enkele keren gewaarschuwd dat hij op zijn woorden moest letten. Omdat hij anders het risico liep om reacties van extremisten te krijgen.’

The First Post, 27 januari 2010
Trouw, 28 januari 2010